تبلیغات
دانشمند - بقراط
 
دانشمند
                                                        
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : عرفان خدری
نویسندگان
نظرسنجی
نظر شما در مورد این وبلاگ چیست؟
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
یکشنبه 12 تیر 1390 :: نویسنده : عرفان خدری

بقراط پدر علم پزشكی

در قرن پنجم قبل از میلاد پزشكان غیر دینی در یونان از توسل به دین جهت مداوای بیماران امتناع می كردند، ادعای معالجات معجزه آمیز نداشتند و رفته رفته پزشكی را بر بر اساس عقلانی قرار دادند. مشهورترین این پزشكان بقراط بود كه پدر علم پزشكی نام گرفته است. بقراط در شهر كوس در یونان زاده شد. او فرزند یك پزشك بود. استادش هرودیكوس به وی آموخت در معالجه ی بیماران به ورزش و تنظیم تغذیه و بهداشت بیشتر اعتماد كند. بقراط چنان شهرتی در پزشكی  به هم زد كه پردیكاس و حتی اردشیر اول شهریار ایران جزو بیماران او بودند. بزرگ ترین كاری كه بقراط و پیروانش انجام دادند، رها ساختن پزشكی از قید مذهب و فلسفه بود. به طور مثال مردم آن زمان عقیده داشتند بیماری صرع از حلول شیطان در جسم پدید می آید و در مورد طاعون اعتقاد داشتند این بیماری از جانب خدایان نازل می شود. پزشكان و جادوگران مردم فریب كه برای آن درمانی نمی شناخنتد خود را در پس خرافات پنهان می ساختند و این مرض را مقدس می خواندند تا جهلشان پوشیده ماند. نظر بقراط این بود كه فلسفه در طب جایی ندارد و اساس كار پزشكی باید بر مشاهدات دقیق و ثبت حالات و موارد مخصوص مبتنی باشد. بقراط می گوید:

بدن آدمی مركب است از خون، بلغم، صفرا و سودا و سلامت كامل وقتی برقرار است كه این اخلاط به نسبت صحیح با هم بیامیزند. از افزایش یا كاهش هر یك ازاین اخلاط، بیماری و درد پدید می آید. بر پزشك عامی واجب است كه به هر كجا رسد، در چگونگی بادها و فصول به مطالعه پردازد و آب انبارها و جنس خاك را مورد تحقیق قرار دهد و تأثیر این عوامل را در جمعیت آن ناحیه بسنجد.

در طب بقراط، استعمال داروهای پزشكی بسیار كم است و بیشتر به هوای تازه، تركیبات قی آور، شیاف، حقفه، حجامت، رگزنیف ضماد، مرهم، مالش و آب های معدنی توسل می جوید. بقراط توصیه می كند:

زندگی خود را با اصول بهداشتی موافق سازید و اگر بیمار شدید، رعایت وضع غذایی، بهترین وسیله ای است كه سلانتی شما را باز می گرداند.

جراحی از كارهای تخصصی بقراط بود. در طب بقراط، روش سوراخ كردن استخوان سر وصف شده است و طریقه ی جا انداختن استخوان كتف یا فك از هر لحاظ جز استعمال داروهای بیهوشی، با روش های جدید مطابق است. پزشكی در عصر بقراط از لحاظ فنی و اجتماعی پیشرفت بسیار كرده بود. پزشكان زن و پرستار هم فراوان بودند و به درمان بیماری های زنان می پرداختند.

بقراط اخلاق را با تأكید بسیار در پزشكی دخالت داد و از وجود بعضی پزشكان غیر صالح و ریاكار رنج می برد. بقراط در مقاله ی بیماری مقدس با این عقیده كه خواست خدایان را سبب همه ی بیماری ها می داند، مخالفت می ورزد و معتقد است كه هر مرضی را علتی طبیعی است و باید به طریق علمی امراض را معالجه كرد. بقراط عقیده داشت علاوه بر شغل خود باید فلسفه را نیز فرا گیرد و می گوید: پزشكی كه دوستدار حكمت باشد، با یك خدا برابر است.

منبع: یونان باستان- جلد (2) تاریخ تمدن ویل دورانت.

سوگند نامه ی بقراط

من به آپولون پزشك و به همه ی خدایان سوگند یاد می كنم و آنان را گواه خویش می سازم كه تا آن جا كه بتوانم و آگاه باشم، بدین سوگند نامه وفادار مانم، استاد خویش را در این فن با پدر برابر شمارم، وی را در هستی خویش شریك سازم، هر گاه به مال نیازش افتد، هر چه دارم با او در میان گذارم، فرزندان وی را برادران خود بدانم. سوگند می خورم تا آنجا كه بتوانم و آگاه باشم، درد های بیماران را درمان خواهم كرد و هیچ گاه دانش خود را به كارهای زشت و زیان بخش نخواهم گماشت. اگر از من بخواهند كسی را زهر دهم، هرگز چنان نخواهم كرد و این كار را جایز نخواهم دانست. داروی سقط جنین به زنان نخواهم داد و و پیشه و زندگی خود را پاك و مقدس خواهم داشت. هرگز چاقو به كار نخواهم برد، حتی اگر كسی را گرفتار سنگ مثانه ببینم این كار را به عهده ی جراحان چیره دست خواهم گذارد. به هر خانه ای قدم گذارم مقصدم علاج درد بیماران خواهد بود. هیچ گاه كسی را به عمد زیان و آسیب نخواهم رساند. از بدن مردان و زنان، آزادان و بندگان، ناحق سود نخواهم جست. هر گاه طی معالجات خود یا در ضمن روابطی كه با دیگران دارم، بر نكته ای آگاه شوم كه پنهان داشتن آن واجب باشد هرگز آن را فاش نخواهم كرد و این گونه نكات را از رازهای مقدس خواهم شمرد. اینك اگر به این سوگندنامه وفادار مانم و پیمان خویش را نشكنم، شایسته ی آن خواهم بود كه جاودانه در بین مردم، با هنر و زندگی خود، شهرت و نیكنامی به دست آورم و اگر نقض عهد كنم، خلاف آن بر من روا باد.

بقراط علاوه بر این می گوید پزشك باید ظاهری آراسته و جسم و جامه ای پاكیزه داشته باشد. باید همیشه اعتدال و آرامش خود را نگاه دارد و رفتارش چنان باشد كه اعتماد و اطمینان بیماران را به خود جلب كند. پزشك باید:

سخت مراقب خویشتن باشد و... جز آن چه ضروری است چیزی نگوید... هنگامی كه به اتاقی وارد می شوید، طرز نشستن، خویشتن داری، وضع لباس، قاطعیت گفتار، كم سخن گفتن، متانت، آداب معالجات بالینی را رعایت كنید... بر حالات درونی خویش مسلط باشید، آشفتگی را مانع شوید. خود را آماده كنید كه هر چه را واجب دیدید، در دم انجام دهید.

به شما توصیه می كنم كه بر مریضان سخت نگیرید و استطاعت آنان را در نظر داشته باشیثد. گاهی بدون اجر و مزد نیز خدمتی انجام دهید و اگر غریب نتگدستی را محتاج خود دیدید، به یاریش بكوشید، زیرا هر جا كه عشق به انسان باشد، عشق به حرفه نیز هست.

نوع مطلب :
برچسب ها :