تبلیغات
دانشمند - ابوعلی سینا
 
دانشمند
                                                        
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : عرفان خدری
نویسندگان
نظرسنجی
نظر شما در مورد این وبلاگ چیست؟
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
یکشنبه 12 تیر 1390 :: نویسنده : عرفان خدری

زندگی نامه ی حكیم ابن سینا و آثار او

این دانشمند متفكر از خود میراث خلاق غنی را باز نهاده، تعداد آثار او بیش از 450 عدد است كه از این تعداد 240 اثر به زبان ما رسیده است.در بین این تعداد 150 كتاب به مسائل فلسفی و جهان بینی، 40 كتاب به پزشكی، 50 اثر به رشته های دیگر دانش و ادبیات اختصاص دارد.

قانون ابن سینا تا قرن 18 كتاب درسی اساسی طب را در اروپا و خاور تشكیل داد. حتی در قرن 12 به زبان لاتینی ترجمه شد و پس از اختراع صنعت چاپ در قرن 15 كتاب قانون ابن سینا در شمار نخستین كتاب چاپ شده در ونیز به زبان لاتینی، در سال1493 بود. بعدها این كتاب 40 بار تجدید چاپ یافت.

كتاب قانون

كتاب قانون ابن سینا را می توان خلاقیت نبوغ آور اندیشه وعمل بشری و یكی از بزرگ ترین آثار فرهنگی انسانی دانست. این دایره المعارف مشتمل بر 5 كتاب است:

1-كتاب اول تئوری كامل پزشكی است و در آن تشریح و فیزیولوژی انسان ارائه می گردد و عامل بیماری ها و علائم آن ها را كامل بیان می كند.

2- كتاب دوم شامل تعالیم مربوط به مواد دارویی ساده و شیوه های تأثیر آن ها است. در آن حدود 800 نوع داروی گیاهی، معدنی و حیوانی معرفی می شوند.

3- كتاب سوم بیماری های ارگانیسم انسان از بیماری های چشم، دماغ، گوش ها، سطح دهان، گلو و ... توضیح داده می شود.

4- كتاب چهارم به بیماری های عمومی ارگانیسم نظیر تب، زخم، ورم، جراحات مختلف، شكستگی های استخوان، طاعون، آبله، سرخك و ... اختصاص دارد.

5- كتاب پنجم مواد دارویی بغرنجی را مورد مطالعه قرار می دهد كه در طبیعت به شكل آماده دیده می شود.

ابن سینا اضافه بر قانون یك اثر پزشكی دیگر به نام الاجوزه فی طب را با شعر تصنیف كرده است. ابن سینا ارتباط متقابل تئوری و عمل را تأكید می كند و می نویسد: من پزشكی را همچون علمی تأیید می كنم كه وضع بدن انسان را می شناسد كه چقدر سالم است یا سلامتی از دست داده است. دیگر آثار ابن سینا عبارنتد از:

1-  كتاب الشفا

2-  كتاب النجات

3-  كتاب الاشارات و التنبیهات

4-  دانشنامه ی علائی

    كتاب شفا د ایره المعارفی مربوط به علوم فلسفی در 18 جلد است. احكام فلسفی او مانند فرانسیس بیكن كوشش بر گرایش های مادی و معلومات علمی مبتنی بر تجربه و استدلال منطقی به وضوح نمایان است. منطق ابن سینا مبتنی بر تحقیق تجربی طبیعت است. او تمامی مثال ها را از علوم طبیعی نظیر طب، زمین شناسی، آذرخش شناسی و... بر می گزیند. ابن سینا «انده ترمینیسم» یا تعلیم ایده آلیستی مدعی عدم وجود مشروطیت علمی پدیده ها را مردود می شمارد و می گوید شناخت هر شیئی اگر به وجود آید میسر می شود و توسط شناخت علل آن تكمیل می گردد. ابن سینا با تكیه بر علم و تجربه و دانایی عقل انسان در رشته های زمین شناسی، شیمی، ریاضیات و اختر شناسی همچون یك پژوهشگر بدیع عمل می كرد. او یك سلسله اندیشه های ژرف را درباره ی تركیب و خواص مواد معدنی، علل تشكیل كوه ها و پیدایش پدیده های آتشفشانی اظهار داشته است. توسط او فرضیه های وابستگی تشكیل كوه ها و زمین لرزه با پدیده های آتشفشانی وضع گردیده است. او یك مقاله ی مخصوص به مكانیك درباره ی ماشین های ساده و حمل و نقل بارهای سنگین نوشت. ابن سینا در آثار خود كیمیاگری را مطرود شمرد كه به علم شیمی مساعدت رسانید. خدمات ابن سینا در گیاه پزشكی بزرگ است. كارل لین نی دانشمند مشهور غرب در قرن 18 با منظور ساختن خدمات مذكور یكی از گیاهان همیشه سبز منطقه ی حاره را به نام ابن سینا موسوم ساخت. ابن سینا همچنین شاعر، نویسنده و ادب شناس معتبری بود.

منبع: زندگی نامه ی حكیم ابن سینا به مناسبت برگزاری هزارمین سالگرد تولد آن حكیم پژوهشگر : مجله ی دانشمند سال 1360 .

 

نوع مطلب :
برچسب ها :